شرکت/سازمان: اداره کل استاندارد استان چهارمحال و بختیاری


دسته بندی: دستگاه های اجرایی


زمینه فعالیت: سایر


دستاورد: تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی

معرفی شرکت/سازمان

تاریخچه اداره کل استاندارد استان چهارمحال و بختیاری

ضرورت توسعه تشكيلات موسسه استاندارد با شكل گيري صنعت بعد از پيروزي شكوهمندانه انقلاب اسلامي در استان موجب شد با توسعه واحدهاي صنعتي و نياز به خدمات موسسه استاندارد، در اواسط سال 65 با راه اندازي بخشي در اداره كل صنايع وقت عملاً فعاليت اداره كل استاندارد شروع گردد تا اينكه دراواخر سال 71 با تخصيص بودجه اي جاري در قالب استاني فعاليتهاي مقدماتي در راستاي تجهيزات آزمايشگاهي _ اداري اين مجموعه آغاز گرديد. در اوايل سال 73 با خريد يك قطعه زمين احداث ساختمان اداره كل با زير بنايي بيش از 2000 متر مربع در چهار طبقه اداري آزمايشگاهي، تاسيساتي، سالن همايش شروع و در اوايل سال 77 مورد بهره برداري قرار گرفت.

مهمترین وظایف و مسئولیت های اداره کل استاندارد

1-تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی به عنوان تنها مرجع رسمی کشور باستثنای مواد داروئی ( تدوین استانداردهای داروئی به عهده وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد، تدوین استانداردهای انرژی هسته ای به سازمان انرژی اتمی واگذار گردیده است و جهت هماهنگی بهتر کارها وجود آمار دقیق استانداردها باید تماماً ثبت ملی شوند که این کار بر عهده مؤسسه استانداردی می باشد).

۲-انجام تحقیقات کاربردی به منظور تدوین استاندارد. بالا بردن کیفیت کالاهای تولید داخلی، کمک به بهبود روش های تولید و کارآیی صنایع

۳-  ترویج استاداردهای ملی

۴ - نظارت بر اجرای استاندارد های اجباری به منظور تأمین ایمنی و سلامت جامعه و حفظ منافع مصرف کننده و تولید کننده

۵- نظارت بر رعایت استانداردهای کالاهای صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری و جلوگیری از صرور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم نمودن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی.

۶- نظارت بر رعایت استانداردهای کالاهای وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی

۷- ترویج سیستم بین المللی یکاها SI به عنوان سیستم رسمی اوزان و مقیاس ها در کشور و کالیبره کردن وسایل سنجش ( با سلول های ثابت سنگین، با سلول های بسیار سبک، وسایل توزین سبک، ترازوهای مرغی، دیجیتالی و عقربه ای)


دستاوردها

ویدئوها


اطلاعات تماس

مدیرعامل/ریاست عبدالله نظري
شماره تماس
ایمیل 4mahal@isiri.gov.ir
وبسایت www.chb.isiri.org
لینکداین
اینستاگرام
آدرس شهرکرد، بلوار طالقانی شمالی، مجتمع ادارات